2014/01/10

Adidas, Nike i Balcerowicz- oszustwo albo....

zdjęcie z archiwum kochającej profesoruńcia polityki 
Jak pewnie wiedzą wszyscy ci co chcą i większość tych co nie chce ostatnio mnie mocno skręciło na bieganie (po prostu zbliża się Carrera Nocturna ;-). No i zuzyłem już z lekka swoje biegowe Asics'y. Co kupić? I nagle okazuje sie że ja- w swoim rozumieniu Zupełnie Świadomy Użytkownik Mózgu i Butów dałem sie nabrać jak małe dziecko tym razem na "SuperExtraSpecialne Buty Biegowe".
Dla tych co mają bieganie gdzieś i niebiegają - wiedzcie że też daliście się nabrać ale jeszcze nie wiecie czym spowodowane są wasze problemy z kolanami, biodrami czy kręgosłupem.
Zaczęło się to w latach siedemdziesiątych kiedy firmy buciarskie postanowiły zafundować nam protezy na nogę i tak narodziły się buty biegowe takie jakie znamy dzisiaj. Buty w których jak Wielki Polski Ekonomista na zdjęciu u góry biegasz spadając na piętę. W tenisówkach byś tak przebiegł dziesięć kroków i zadzwonił po ambulans a tu dzięki żelom, piankom i innym debilizmom biegasz kilometry na  wyprostowane kolano uderzając w ziemię nieamortyzującą niczego piętą. To musi prowadzić do kontuzji. No i prowadzi. Zaczęło się od niepotwierdzonej teorii że skoro ludzie mają wady postawy to dajmy im coś co za nich zapanuje nad bezpieczeństwem i ergonomią. Nauka wygląda prosto: stawiasz tezę i udowadniasz. Przykładowo: .Teza brzmiała: takie buty zmniejszają ilość kontuzji i urazów związanych z bieganiem:,Dowód : zaobserwowaliśmy od czasu wprowadzenia tego typu obuwia zwiekszenie ilości kontuzji i chronicznych bóli u biegaczy, zwłaszcza tych rekreacyjnych. No ale to nie jest dowód na potwierdzenie tezy a wręcz przeciwnie. Więc wmawiamy gdybologicznie uzywając magicznych zaklęć "naukowcy stwierdzili" i najsilniejszego "ponieważ" . Te buty zapobiegają kontuzjom ponieważ stabilizują stopę. Takie prostackie socjotechniki zamiast dowodu naukowego. I tu jest punkt wspólny Adidasa, Nike i Balcerowicza. 
pierwsze prawo pseudonauki:
JEŻELI FAKTY ZAPRZECZAJĄ MOJEJ TEZIE TYM GORZEJ DLA FAKTÓW.
Ciekawe  jest pytanie: skoro coś jest do d... to czemu wszyscy(no prawie wszyscy) równo jak stado baranów sie na taką głupotę zgadzają. Czemu w ramach wmówionego komfortu- również Wy Wszyscy Niebiegający chodzicie w tego typu butach gdzie pieta jest sztucznie podniesiona o 1,5-2cm w stosunku do poziomu palców? Czemu w związku z tym źle ustawiacie/ustawiamy stopy-> z czego wynika zła pozycja kolan-> z czego wynika zła pozycja bioder-> z czego wynika wypiety brzuszek tak jak u osobnika  na zdjęciu  więc i bóle dolnego odcinka kręgosłupa?
I dlaczego ci sami co nam te żele wmawiają jako buty na zawody do sprawnego, szybkiego biegania sprzedają buty na równej, cienkiej i  znacznie twardszej podeszwie? I że nas to niczego nie uczy? 
Zaiste wiele wysiłku potrafi włozyć człowiek żeby tylko uciec od konieczności myślenia ;-).
Co to ma wspólnego z Balcerowiczem poza złą sylwetką biegową(która to sylwetka powodująca chroniczne bóle i kontuzje  martwi mnie zresztą u tej osoby  mało ;-)
Pewnie ciężko jest niezauważyć jak bardzo nienawidzę gdybologicznej pseudonauki a teorie ekonomiczne to są jej najlepsze przykłady. Teorie Jeffreya Sachsa- które w Polsce jako swoje przedstawiał balcerowicz nie sprawdziły sie nigdzie, literalnie NIGDY i NIGDZIE gdziekolwiek ten lizusek miltona friedmana pojechał robić "terapię szokową"czy to w Rosji , czy Boliwii, czy Polsce albo przykład krańcowy Jugosławi (której już nie ma do czego się genialne reformy przyczyniły).
Osobnik ten w obecnej chwili jak gdyby nigdy nic zrobił zwrot o 180stopni i mówi rzeczy w stylu: :
 Siły rynkowe, jakkolwiek potężne, są tylko częścią historii [kryzysu]. Polityka odgrywa ogromną rolę. W niektórych krajach, jak socjaldemokracje w północnej Europie (zwłaszcza Niemcy, Holandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia), polityka rządu sprawia, że wszystkie grupy społeczne mogą korzystać z nowej globalizacji. W innych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, polityka wzmocniła wzrost władzy i bogactwa nowej elity finansowej.” 
Bóg Balcerowicza tak mówi. i rząda zwiększenia interwencjonizmu w światowej gospodarce!!!
Co z buciarzami? czy też nastąpiło przebudzenie i odejście od Świętych Prawd? No pewnie...że tak. Bogowie sportowej młodzieży Adidas i Nike chcą nam sprzedawać nowe droższe "buty minimalistyczne" których największą zaletą jest ......brak żelu i pianki!!!!!!!! 
http://www.adidas.com/us/product/mens-training-adipure-trainer-11-shoes/CF623?cid=G95481&breadcrumb=1z13071Z1z11zrf&search=barefoot&cm_vc=SEARCH
http://store.nike.com/us/en_us/pw/mens-barefoot-running-shoes/7puZbhyZbrkZ8yz
bez zmrużenia oka. Płać owco. I nie wychylaj się poza stado.
Nie wiem jak wy ale ja im już nie wierzę i kupuję halówki ;-)
Cholera jasna po prostu nic nie zwalnia z krytycznego myslenia i sprawdzania samemu. 
Czyżby? A czego uczymy sie w szkole?
To jest prawda bo Nauczyciel tak powiedział. Nie kwestionuj bo będzie źle. No i potrafi być niemiło. Wiec zostajemy konformistami. I nie kwestionujemy. Przecież to fachowcy. Ci ekonomisci i ortopedzy oni muszą być od nas mądrzejsi bo przecież inaczej nie byliby AŁTORYTETAMY prawda?
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI- taki kiedyś widziałem napis na murze. Ale  chwilowo wygląda na to że wszyscy jesteśmy uwarunkowani, więc taki mały myk czy sie tego nie da wykorzystać na nasza korzyść ;-). Coś pamiętam że w szkole na większość działało więc....

Praca Domowa

Zad 1.Freakonomia- książka i http://freakonomics.com/ mają też podcast na szczęście po angielsku więc chcąc nie chcąc z korzyścią dodatkową.
Zad 2.pose method of running, Romanow i Brian Mackenzie i http://www.crossfitendurance.com/run
Zad 3 znaleźć 3 przykłady z własnego życia gdzie nie sprawdziło się działanie zgodne z "Chwilowo Obowiązującą Wersją Prawdy" i słuchanie rad Mądrzejszych.
Zad 4. Codziennie przejść minimum 20 kroków boso po twardej nawierzchni- kafelki, cienka wykładzina. Nie lądujemy na pięcie tylko na podbiciu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz